Get Adobe Flash player
 
¬ napsali o nás
¬ ceny pro oceněné
¬ fotogalerie
¬ loga soutěže
¬ kontaktujte nás


INFORMACE

Odešli informace o soutěži Nejlepší z realit - Best of Realty svým přátelům.
Klikni zde >>


HLEDEJ NA WEBUGENERÁLNÍ PARTNER SOUTĚŽE
Best of Realty: Letos dominovaly rezidenční projekty

Pražská rezidence Alibaba, administrativní budova Nile House, obchodní galerie Vaňkovka v Brně - to jsou někteří z vítězů sedmého ročníku soutěže Best of Realty. Její výsledky byly vyhlášeny minulý týden v Míčovně pražského Hradu.
Onominaci na ocenění titulem "Nejlepší z realit 2005" se letos mohly ucházet stavby, dokončené v České republice po 1. lednu 2004. Ve hře bylo pět hlavních kategorií - administrativní budovy nové a rekonstruované, obchodní centra, byty a hotely. Vedle toho se udělovala zvláštní cena pro projekt, který se výjimečným způsobem zasloužil o rozvoj trhu, a rovněž ceny Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) a čtenářů titulů, které jsou mediálními partnery soutěže.

BYTOVÁ OFENZIVA
V letošním ročníku jednoznačně dominovaly rezidenční projekty, což je oproti minulosti velká změna. Je to nesporně odraz současného dynamického rozvoje bytové výstavby - nominováno bylo celkem 15 projektů, takže tato kategorie byla obsazena nejsilněji. Porotci postavili nejvýše rezidenci Alibaba v Praze 5, kterou má "na svědomí" ING Real Estate Development CR. Na druhém místě se umístily apartmány Čertovka v Harrachově - viditelný projev dalšího ze současných trendů, totiž poptávky po "druhém" bydlení na horách, na kterou developeři rychle zareagovali.
Podle mínění některých porotců ovšem ani velký počet rezidenčních projektů nezaručoval vždy potřebnou a požadovanou kvalitu. Předseda poroty, Kamil Kosman z České spořitelny, také kritizuje přílišný důraz na ekonomickou stránku věci, ačkoli všechny projekty jsou oceňovány také podle tržního úspěchu: "Osobně se mi opět nelíbila, a kritizuji to již delší dobu, až příliš viditelná snaha u řady projektů prosazovat zisk na úkor kvality." Podle Kosmana také stojí za zmínku, že v obou posledních ročnících se v této kategorii výrazně prosadily developerská firma V-Invest a architektonická kancelář Šafr-Hájek.
PADLÉ HOTELY
Stejně jako v minulosti byla silně obsazena kategorie administrativních budov, ať už nových či rekonstruovaných, jichž bylo nominováno třináct. Z nových si palmu vítězství odnesl pražský Nile House, který je další etapou realizace velkorysého projektu River City společnosti Europolis, umístěného na kdysi zanedbané karlínské nábřeží Vltavy.
V kategorii rekonstrukcí kancelářských budov zvítězilo The Forum na pražském Václavském náměstí -původně jde o neobarokní stavbu, kde sídlila pojišťovna Assicurazioni Generali a údajně zde pracoval i Franz Kafka. Pro developerskou firmu Flow East tento projekt představuje nejen investici 600 milionů korun, ale i rozšíření jejího bohatého realitního portfolia v Praze. Škoda jen, že dosud není zcela dokončena přestavba vstupů do metra, které jsou integrovány do budovy Fora.
"Velice mne překvapil pád v nabídce a provedení hotelových projektů," komentuje letošní úroveň kategorie Hotely porotce Milorad Miškovič z developerské společnosti Real Estate Karlín Group. Letos totiž porota mohla hodnotit pouze čtyři projekty. Přesto bylo hlasování podle Kamila Kosmana velmi napínavé a volba nejednoduchá: "Hlasování muselo proběhnout ve třech kolech, když obvyklá jsou dvě. V jednom dokonce nastala absolutní remíza, všechny projekty dostaly stejný počet bodů." Nakonec se porota rozhodla pro pražský Jelení dvůr.

PROČ JEN PRAHA?
"Budeme se snažit, aby se do dalšího ročníku přihlásilo více mimopražských projektů," komentuje Jana Hrabětová, vedoucí celého projektu soutěže, její poněkud pragocentrický charakter. Z celkem 35 nominovaných projektů regionálně spadalo do metropole plných 80 procent. Soutěži to neprospívá, nicméně značná převaha pražských staveb odráží developerskou realitu. V Praze se prostě staví nejvíc, trh je tady nejživější, developeři i investoři ji preferují, protože poskytuje největší možnosti. "Tuzemský realitní trh představuje Praha, pak dlouho nic a pak teprve regiony," zní unisono z odborných kruhů.
Výsledky letošního ročníku to ostatně potvrzují nejen počtem nominací - ve čtyřech z pěti hlavních kategorií zvítězily pražské projekty. Jedinou čestnou výjimkou v tomto ohledu byla brněnská obchodní galerie Vaňkovka, která představuje příkladnou regeneraci brownfieldu, v tomto případě části někdejší strojírenské továrny.
Pronikání velkých obchodních řetězců do regionů má stále velkou dynamiku. Tomu lze přičíst i druhé "regionální" místo v této kategorii, které získala karlovarská Varyáda. K tomu je ještě třeba přičíst zvláštní cenu poroty, kterou obdržela rekonstrukce Baťova mrakodrapu ve Zlíně, kde se nachází i podnikatelova legendární výtahová pracovna.
"Mimopražské developery oslovujeme, ale buď jsou příliš skromní, nebo se bojí neúspěchu. Ale co je neúspěch? Být druhý? Nebo jenom nominován?" říká organizátorka soutěže. Na druhé straně sama zmiňuje poněkud kuriózní přihlášku - přestavbu jednoho mariánskolázeňského hotelu na ubytovnu pro sezonní dělníky: "Naštěstí developer po prohlídce našich webových stránek nakonec uznal, že by v takové konkurenci neobstál a přihlášku stáhnul."

V ČÍ PROSPĚCH
V soutěži jde pochopitelně, tak jako vždy, o prestiž v důsledku odborného ocenění. Také proto v seznamu nominovaných najdeme takřka všechny významnější developerské společnosti. Případné vítězství, ale nepochybně i jenom nominace, má ovšem také praktické důsledky. "Ocenění v tomto typu soutěží považuji za určitý druh certifikátu kvality, který, i když nepřímo, napomáhá nebo zjednodušuje jednání s nájemci i investory," říká Petr Urbánek ze společnosti Europolis. Ta ke dvěma již získaným oceněním letos přidala třetí za administrativní budovu Nile House.
Výsledky by také měly jaksi zpětně kultivovat domácí výstavbu, a to už nastavením aktuálních kvalitativních standardů. Tak vidí soutěž a její vliv na domácí developerskou scénu i jeden z porotců, architekt Milan Šourek ze společnosti MSG: "Nejen nominované a vítězné projekty, ale vesměs i přihlášené stavby potvrzují aktuální trend posunu od kvantity ke kvalitě. Jako uživatelé, ale i z pohledu trhu samotného, se zřejmě můžeme těšit, že do budoucna developerům -a architektům - nezbude než hledat a nalézat skutečnou, komplexně pojatou kvalitu. Přehlídkové soutěže, mezi nimiž má Nejlepší z realit prestižní pozici, jsou při takové snaze výbornou pomůckou. Doufám, že si to developeři uvědomí a že se to odrazí v množství i kvalitě přihlášených projektů."
***
POROTA
Předseda: Kamil Kosman (Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí/ /Česká spořitelna) Tomáš Drtina (Incoma Research) Oleg Haman (Obec architektů) Jan Melichar (Obec architektů) Pavel Hlinka (Národní federace hotelů a restaurací) Guy Barker (Invesco) Lukáš Schirl (Jones Lang LaSalle) Michal Šourek (MS Group) Milorad M. Miškovič (Real Estate Karlín Group)

VÝSLEDKY JEDNOTLIVÝCH KATEGORIÍ
Hotely
1. Jelení dvůr, Praha 1, EuroAgentur Hotels & Travel
2. Residence Alchymist, Praha 1, Jana Investment
3. Anděl's Suites, Praha 5, UBM Bohemia
Nová administrativní centra
1. Nile House, Praha 8, Europolis Real Estate Asset Management
2. BB Centrum Beta, Praha 4, Passerinvest Group
3. Budějovická alej, Praha 4, Skanska Budějovická Alej
Rezidenční projekty
1. Residence Alibaba, Praha 5, ING Real Estate Development CZ
2. Apartmány Čertovka, Harrachov, V Invest CZ
3. Bytový dům Na Zemance, Praha 4, AT Development
Rekonstruované kanceláře
1. The Forum, Praha 1, Flow East
2. Machine House, Praha 8, Real Estate Pernerova
3. Business Centrum Bohemia, Plzeň, BCB
Nákupní centra
1. Galerie Vaňkovka, Brno, ECE Group
2. Varyáda, Karlovy Vary, TK Development
3. Galerie Butovice, Praha 5, ING Real Estate Development CR
Zvláštní cena poroty
Budova 21, Tř. T. Bati 21, Zlín, Zlínský kraj
Cena ARTN 2004
JUDr. L. Sekyra (Sekyra Group)
Cena čtenářů
(hlasování čtenářů titulů, které jsou mediálními partnery soutěže - patří k nim i Profit)
Rezidence Jeseniova, Praha 3, J & T Global
úvodo násnejlepší z realitpřihláška do soutěžepresspublikacepartneři
© 2018 BEST OF REALTY, s.r.o., všechna práva vyhrazena. Nejlepší z realit - Best of Realty je registrovaná ochranná známka.