O titul usiluje téměř padesátka projektů

23. ročník ročník soutěže „Best of Realty – Nejlepší z realit“ spěje do finále. V první polovině září uzavřel její pořadatel příjem přihlášek a odborná porota na svém prvním říjnovém zasedání nominovala bezmála pět desítek projektů, které se budou ve svých kategoriích ucházet o titul „Best of Realty – Nejlepší z realit 2021“. Slavnostní večer pořádaný u příležitosti vyhlášení výsledků českých „realitních Oskarů“ proběhne v pražském Foru Karlín v úterý 9. listopadu. Od včerejška je také možné na webu soutěže udělovat hlasy projektům v laické „Ceně veřejnosti“.
 
Také letošní ročník přinesl řadu vynikajících projektů, ať již byly realizovány v  Praze či v dalších městech napříč celou republikou. I přes negativní vlivy pandemie, která prodloužila dokončování některých staveb, byly v šesti základních kategoriích nominovány více než čtyři desítky kvalitních projektů a podařilo se, na rozdíl od minulého roku, obsadit všechny vypsané kategorie," komentuje letošní ročník předseda odborné poroty Tomáš Drtina (agentura Incomind).

O nominaci na respektovaný titul se do 3. září 2021 mohly ucházet stavby dokončené a zkolaudované na území České republiky po 1. lednu 2020. Desetičlenná odborná porota v čele s Tomášem Drtinou nyní na svých zasedáních rozhoduje o tom, které projekty budou letos v jednotlivých kategoriích oceněny. Jury se již tradičně skládá ze zástupců Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN), bankéřů, realitních makléřů, reprezentantů poradenských společností a také České rady pro šetrné budovy s ohledem na to, že nemovitosti čím dál více směřují k energetické a environmentální šetrnosti.
 
Projekty letos soutěží v šesti základních kategoriích - Rezidenční projekty, Nová administrativní centra, Rekonstruované kanceláře, Obchodní centra, Hotely a Průmyslové a skladové areály. „Největší počet uchazečů o titul je již tradičně mezi rezidenčními projekty. Proto je i letos tato kategorie rozdělena na dvě, a to podle jejich rozsahu: do 50 bytových jednotek a od 51 jednotek. Těší nás, že na rozdíl od loňského ročníku byly letos naplněny i kategorie Obchodní centra a Rekonstruované kanceláře,“ dodává Jana Hrabětová, ředitelka soutěže.
 
Přehled všech projektů nominovaných v jednotlivých kategoriích je od 18. října 2021 uveřejněn na webu soutěže www.bestofrealty.cz/nominovane-projekty. Mezi rezidenčními projekty většího rozsahu (od 51 bytových jednotek) o titul Best of Realty 2021 mimo jiné usiluje například Nová Nuselská (developer: Trigema), MAISON Ořechovka – 1. etapa (Penta Real Estate a bpd development) či Byty Na Vackově – 10. etapa (Metrostav Development / Metrostav Epsilon), v kategorii rezidenčních projektů menšího rozsahu pak například Rezidence Neklanka – 1. etapa (Geosan Development), Kratochvíle Stochovská (JRD Development) či Bubeneč Gardens (Tisovera /Natland RE/). Mezi novými administrativními centry o titul soutěží kupříkladu Astrid Offices (UBM Development Czechia) či Bořislavka Centrum (KKCG Real Estate), zatímco v kategorii rekonstruovaných administrativních projektů získaly nominace mj. BB Centrum – budova B (Passerinvest Group) nebo rekonstrukce objektu Bubenská 1 (CPI Property Group / Bubenská 1). Mezi soutěžícími v kategorii hotelů je například hotel Chevron (Holečkova 13) či Mosaic House Design Hotel (Williams Hotel / HAMPSHIRE GROUP). O titul mezi obchodními centry se utkají například OC Futurum Brno (Trikaya) či OC Spektrum (CPI Property Group). V kategorii skladových a průmyslových areálů se o titul ucházejí mj. Multimodální zóna Brno Airport (Panattoni Czech Republic Development) nebo GLP Park Praha Chrášťany – Alza.cz (GLP).
 
Vedle titulů z výše uvedených kategorií získá Zvláštní cenu poroty projekt, který se v uplynulém období výjimečným způsobem zasloužil o rozvoj českého realitního trhu či jinak obohatil trh a jeho prostředí. Svou speciální cenu „Award for Excellence“ vyhlásí a udělí také Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí. Jako každoročně bude udělena i laická cena – Cena čtenářů. Svůj hlas vybranému projektu bez ohledu na kategorii je možné udělit prostřednictvím webové stránky soutěže (www.bestofrealty.cz/hlasovani) od 18. října. V této kategorii je – podobně jako v případě Zvláštní ceny poroty a Ceny ARTN – udělována pouze jedna cena pro vítěze. Ke speciálním oceněním se řadí také Síň slávy (ocenění pro významnou osobnost, zanechávající výraznou stopu na tuzemském realitním trhu). V neposlední řadě bude stejně jako v minulém ročníku uděleno také ocenění za Environmentálně šetrný projekt, který ze všech nominantů vybere Česká rada pro šetrné budovy jako garant této kategorie.
 
Rozhodujícími kritérii při posuzování kvality přihlášených a nominovaných projektů jsou výběr a obohacení lokality, urbanistické a architektonické řešení, kvalita realizace, šetrnost vůči životnímu prostředí a samozřejmě i úspěšnost na trhu nemovitostí. S pravidly soutěže i jejími uplynulými ročníky se zájemci mohou seznámit na webové stránce soutěže www.bestofrealty.cz.