Soutěž „BEST OF REALTY – NEJLEPŠÍ Z REALIT“ vyhlásila vítěze již 24. ročníku

Awards
V úterý 15. listopadu 2022 byly na slavnostním večeru v pražském Foru Karlín vyhlášeny výsledky a předána ocenění nejlepším projektům českého realitního trhu za uplynulý rok. O vítězích již 24. ročníku soutěže „Best of Realty – Nejlepší z realit“ rozhodla devítičlenná odborná porota, v jejímž čele stál Tomáš Drtina, viceprezident Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN). Z pěti desítek nominovaných si v letošním ročníku ocenění odnesly projekty napříč celou Českou republikou. Tradiční skleněná trofej tak putovala například do Českých Budějovic, Hradce Králové, Kojetína, Lipna nad Vltavou, Opočna, Ostravy, Prahy či Plzně.
 
O nominaci na titul Best of Realty – Nejlepší z realit pro rok 2022 se ucházely stavby dokončené na území České republiky po 1. lednu 2021, a to v pěti základních kategoriích: Rezidenční projekty, Administrativní centra, Obchodní centra, Hotely a Průmyslové a skladové areály. Z nich porota na svých říjnových zasedáních vybrala vítěze a oceněné (první až třetí místo v každé kategorii). Kromě titulů v uvedených kategorií byla na slavnostním večeru udělena i Zvláštní cena poroty a „ARTN Award for Excellence“, vyhlášen byl i držitel titulu Environmentální projekt roku. Stejně jako v předchozích ročnících jeden ze soutěžících získal Cenu čtenářů, o níž nerozhoduje porota, ale laická veřejnost v hlasování na webu soutěže. V neposlední řadě se pak o další výjimečnou osobnost rozrostla Síň slávy Best of Realty.
 
„Letošní výsledky soutěže jasně ukazují, že český realitní trh dokáže generovat zajímavé, hodnotné a kvalitní projekty i ve složitých časech. Oproti loňsku jsme zaznamenali mírný nárůst nominovaných projektů – a to zejména těch, které vznikly v regionech: na celkovém počtu nominací se podílely již z více než jedné poloviny. Početně nejvíce zastoupenou kategorií byly jako každoročně Rezidenční projekty, následované Průmyslovými a skladovými areály. Speciálně druhý jmenovaný segment se nyní rozvíjí velmi dynamicky. Vzhledem k vysoké kvalitě nominovaných projektů nebylo rozhodování poroty vůbec jednoduché: v řadě kategorií byly výsledky skutečně velmi těsné,“ okomentoval výsledky 24. ročníku soutěže Tomáš Drtina. 
 
Při posuzování projektů nominovaných na titul Best of Realty – Nejlepší z realit klíčovou roli hraje urbanistické a architektonické řešení projektu, jeho přínos lokalitě, kvalita realizace a samozřejmě i komerční úspěšnost. K těmto kritériím se v posledních letech přidal i aspekt udržitelnosti a ohleduplnosti projektu vůči životnímu prostředí i lidem, kteří v něm bydlí či pracují.
 
V tradičně nejsilněji zastoupené kategorii rezidenčních projektů letos získalo nominaci 22 uchazečů: dvanáct v kategorii bytových projektů menšího rozsahu (do 55 bytových jednotek) a deset v kategorii rezidenčních projektů většího rozsahu (od 56 bytových jednotek). V první z nich porotci postavili nejvýše projekt Rezidence Čertův vršek v Praze 8. Ocenili vysokou míru využití technologií a materiálů šetrných k přírodě, architekturu respektující okolní zástavbu a moderní řešení společných částí bytového domu. V kategorii rezidenčních projektů většího rozsahu si vítězství odnesl projekt Molo Lipno Residence v Lipně nad Vltavou. Jury vyzdvihla jeho výjimečnou architekturu a kvalitní zpracování. Promyšlenými detaily bytů i společných částí areálu splňuje specifické požadavky rezidentů i návštěvníků lokality. Rezidenční areál se nejen díky svému uspořádání, ale i zásluhou 150 metrů dlouhého vyhlídkového mola zakončeného restaurací stává působivou dominantou města a vytváří nové centrum.
 
Mezi administrativními centry zvítězil projekt regionální centrály ČSOB – HHQ v Hradci Králové. Porota ocenila komplexní řešení jak v oblasti úspornosti budovy, tak i kvality vnitřního prostředí. Díky němu krajské město Hradec Králové získalo moderní administrativní centrum nejvyššího standardu, které je příkladem hodným následování.  
 
V kategorii obchodních center porota přiřkla prvenství projektu OC Rokycanská v Plzni, a to za celkovou rekonstrukci obchodního centra, která i díky radikální změně fasády posunula projekt z běžného sousedského nákupního centra na budovu esteticky pozvedávající lokalitu, v níž se nachází.
 
V kategorii hotelů titul získala rekonstrukce budovy bývalého Cukrovarnického paláce na hotel Andaz Prague v Praze 1. Projekt zvítězil díky nadmíru citlivé rekonstrukci historického domu stojícího na Senovážném náměstí v centru Prahy. Charakterem i rozsahem rekonstrukce a navazující velkorysou úpravou prostoru, který palác obklopuje, se tento projekt stal ve své kategorii jednoznačným vítězem. Velmi pozitivní hodnocení hotelu ze strany klientů je také dokladem vysoké kvality poskytovaných služeb. 
 
V kategorii průmyslových a skladových areálů sena stupni nejvyšším umístil projekt Panattoni Park Kojetín – robotické distribuční centrum Amazon, který vyhrál zejména díky udržitelné výstavbě na brownfieldu s použitím nejmodernějších technologií a recyklovaných materiálů. Porota ocenila i to, že se jedná o první vícepodlažní budovu v České republice s výškou dosahující až 22 metrů, která má na střeše nainstalovány fotovoltaické panely o výkonu až 4 MW.
 
Zvláštní cenu poroty získala rekonstrukce Jihočeské filharmonie v Českých Budějovicích. Jury vyzdvihla architektonicky, technicky i akusticky výjimečně zdařilou rekonstrukci koncertního sálu v budově bývalého kostela svaté Anny. Rekonstrukce kombinuje moderní prvky s návratem k tvaru původního kostela.
 
Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí letos udělila svou cenu „Award for Excellence“ doc. Ing. arch. Petru Hlaváčkovi, který byl v letech 2015-2016 ředitelem Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, od roku 2018 pak zastupitelem hlavního města Prahy a 1. náměstkem primátora. 
 
Držitelem ocenění Environmentální projekt roku se stala regionální centrála ČSOB – HHQ v Hradci Králové, která zvítězila i v kategorii Administrativní centra. Garantem této kategorie byla Česká rada pro šetrné budovy, podle níž je novostavba ČSOB architektonicky nadčasovým projektem a zároveň jednou z nejzelenějších budov v České republice, což dokazuje i certifikace LEED Platinum  - New Construction. Budova využívá řadu udržitelných a úsporných řešení: vytápí i chladí ji tepelná čerpadla se 108 geotermickými vrty, které jsou 200 metrů hluboké, takže není třeba mít kotelnu ani vzduchotechniku. V budově a kolem ní se nachází velké množství zeleně. Nechybí střešní zahrada, jejíž součástí jsou i retenční nádrže na využívání dešťové vody. K vybavení patří parkoviště se speciálním zázemím pro kola a šatny, nabíječky pro elektromobily a elektrokola. Projekt je tak velmi dobrým příkladem komplexního přístupu k udržitelné budově. 
 
V rámci 24. ročníku soutěže „Best of Realty – Nejlepší z realit“ byl letos do Síně slávy uveden doc. Ing. arch. Jakub Cigler. 
 
Cena čtenářů pro rok 2022 patří projektu Maison Ořechovka (2. etapa) v Praze 6, který soutěžil v kategorii rezidenčních projektů většího rozsahu.
 
S oznámením výsledků soutěže byl zároveň vyhlášen další, v pořadí již 25. ročník. V průběhu roku 2023 se do něj mohou hlásit projekty, které byly dokončeny mezi 1. lednem 2022 a podzimem roku 2023.
 
 
Kompletní přehled projektů oceněných v 24. ročníku soutěže „Best of Realty“
 
Rezidenční projekty menšího rozsahu 
1. místo
Rezidence Čertův vršek, Praha 8; developer: Skanska Residential; architekt / architekt interiéru: Architektonická a projektová kancelář CASUA / CASUA
2. místo
Rezidence Michelangelova Praha 10; Rezidence Michelangelova (JRD Development); Podlipný Sladký architekti / Podlipný Sladký architekti     
3. místo
Kay River Lofts, Praha 8; Karlín Group, Horizon Holding, Ungelt Partners; Ivan Kroupa Architekti / Ivan Kroupa architekti
 
Rezidenční projekty většího rozsahu 
1. místo
Molo Lipno Residence, Lipno nad Vltavou; developer: REALACTIVA/INVESTIKA;  architekt / architekt interiéru: Chapman Taylors / Chapman Taylors
2. místo
Bydlení Brâník, Praha 4;Trigema Projekt Braník; QARTA Architektura / QARTA Architektura
3. místo
Barrandez-vous, Praha 5; TOP ESTATES; Under-construction architects+Atelier Flera / Machar & Teichman
 
Administrativní centra
1. míst
ČSOB – HHQ, Hradec Králové; developer: Československá obchodní banka; architekt  / architekt interiéru: Projektil architekti / Projektil architekti
2. místo
VIA UNA, Praha 1; S+B Plan & Bau Prag; MARANI ARCHITECTS / MARANI  ARCHITECTS
3. místo
Bastion Florenc, Praha 8; ČSAD Praha holding; Ing. arch. František Novotný a Ing.  arch. Jaroslav Suchan / DB by DN
 
Obchodní centra
1. místo
OC Rokycanská, Plzeň 4; developer: Shopping Mall Plzeň; architekt / architekt interiéru: Ing. arch. Ivan Šach
2. místo
Novo Plaza, Praha 4; Bluehouse Capital; Kyzlink Architects / Kyzlink Architects
3. místo
OC Řepy, Praha 17; Trikaya Asset Management; Aukett / -
 
Hotely
1. místo
Cukrovarnický palác – Sugar Palace a jeho rekonstrukce na hotel Andaz Prague, Praha 1; developer: UBM Development Czechia; architekt / architekt interiéru: 1) Blue Sky Hospitality – interiérový architekt, restaurace ZEM, 2) Brime Robbins – interiérový architekt, pokoje a společné prostory, 3) UBM Development Czechia
2. místo
Stages Hotel Prague, Praha 1; Bestsport; ADR – Aleš Lapka, Petr Kolář / Martin  Kuklík, Anna Matoušková, Kateřina Kamenická, Gabriela Kopecká, Tereza Valošková
3. místo
Hotel Element, Lipno nad Vltavou; CONDUCO; A8000 a ARD architects / A8000 a ARD architects
                 
Průmyslové a skladové areály
1. místo
Panattoni Park Kojetín – robotické distribuční centrum Amazon, Kojetín (okres Přerov); developer: Panattoni Czech Republic / Accolade; architekt / architekt interiéru: Rota Group / Amazon            
2. místo
P3 Park Ostrava Central, Ostrava; P3 Logistic Parks; Projekt studio / Projekt studio
3. místo
PZP Heating Opočno, Opočno pod Orlickými horami, Čánka; Czech Industrial Development; Rota Group / Rota Group
 
Zvláštní cena poroty
Rekonstrukce Jihočeské filharmonie, České Budějovice
Investor: Jihočeský kraj
Architekt / architekt interiéru:  A8000 s. r. o., Martin Krupauer, Pavel Kvintus, Petr Hornát, Stanislava Blažková, Martin Sedmák, Rita Correia
 
Cena Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) – ARTN Award for Excellence
doc. Ing. arch. Petr Hlaváček
V letech 2015-2016 ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, od roku 2018 zastupitel hl. m. Prahy a 1. náměstek primátora.
 
Environmentální projekt
ČSOB – HHQ, Hradec Králové (projekt soutěžil v kategorii Administrativní centra)
Developer: Československá obchodní banka
Architekt / architekt interiéru: Projektil architekti / Projektil architekti
 
Síň slávy – Lifetime achievement award
doc. Ing. arch. Jakub Cigler
Zakladatel studia Cigler Marani Architekti (2001), po odchodu Vincenta Maraniho v roce 2015 studio přejmenováno na Jakub Cigler Architekti.
 
Cena čtenářů
Maison Ořechovka (2. etapa), Praha 6 (projekt soutěžil v kategorii Rezidenční projekty většího rozsahu)
Developer: Penta Real Estate / bpd development
Architekt / architekt interiéru: QARTA Architektura / QARTA Architektura